Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv          Rss Listesi

Güzlük Domateste Beklenti Gerçekleşmedi
   
 Güzlük Domateste Beklenti Gerçekleşmedi

Güzlük Domateste Beklenti Gerçekleşmedi
 Yazı Boyutu

 Tarih : 25.12.2012 - 18:25:04 


Fethiye’nin en önemli ihracat kalemi olan domateste hüsran yaşanıyor. Geçen yıllarda geliri iyi olan güzlük domatese bu yılda yatırım yapan üreticiler iklim koşullarının uygunsuzluğu sonucu domatesin erken çıkması ile beklediğini bulamadı.


Fethiye’nin en önemli ihracat kalemi olan domateste hüsran yaşanıyor. Geçen yıllarda geliri iyi olan güzlük domatese bu yılda yatırım yapan üreticiler iklim koşullarının uygunsuzluğu sonucu domatesin erken çıkması ile beklediğini bulamadı. Hava koşullarının ortalamaların üzerinde sıcak olması dolayısıyla ürün bolluğu yaşanan seralarda üreticilerin deyimiyle Domates beş para etmedi. Çiftçinin eline beklediği para geçmeyince de başta Karaçulha’da  yerleşik FTSO Tarım, Hayvancılık ve Tarım Aletleri İle Kimyasal Maddelerin Ticareti  Meslek Komitesinden işletmeciler olmak üzere bir çok sektörde işler yolunda gitmedi. Bu yakınmaları Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Akif Arıcan Karaçulha’da Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Gürsu Özdemir ile birlikte gerçekleştirdiği üye ziyaretinde ayrıntıları ile dinledi. Başkan Arıcan’ın Karaçulha’da ziyaret ettiği zirai ilaç, tohum, fide satan Oda üyesi işletmeciler dertlerini de paylaştılar. Başkan Arıcan’ın işleriniz nasıl sorusuna, Bu yıl sıkıntılı diyerek cevap veren Karaçulha’daki FTSO Üyesi Tarım, Hayvancılık ve Tarım Aletleri İle Kimyasal Maddelerin Ticareti Meslek Komitesi Üyesi İşletmeciler “Bir kaç yıldır domates iyi para ettiği için güzlük yapılıyor. Ancak mevsim koşullarının sıcak devam etmesi dolayısıyla domates erken çıktı. Mevsim sıcak olursa domates para etmiyor. Miktar bol da olunca hiç para getirmedi. Rusya ürün bolluğu dolayısıyla ürünleri beğenmedi. Az para verdi. Dolayısıyla çiftçinin eline para geçmedi. Antalya'da 4-5 tane çok büyük ihracatçı firma battı. Firma battığında beraberinde bayiiler ve üreticiler de kaybediyor. Bir çok işletmeci zor günler yaşıyor... İşin bir diğer boyutu eline para geçmeyen çiftçi alacağı ev eşyalarını, traktörü, tohumu, ilacı, fideyi daha az almaya başladı. Sektörler ardı ardına daralmaya başladı. Bazı sektörlerde daralma bu yıl yüzde 20’lere çıkıyor” dediler. Yaşadıkları olumsuzlukları FTSO Başkanı Akif Arıcan ile paylaşan Tarım, Hayvancılık ve Tarım Aletleri İle Kimyasal Maddelerin Ticareti Meslek Komitesi Üyesi İşletmeciler Tarım Bakanlığı’nın ve Kooperatiflerin yönlendirmesinin eksikliğinden de dert yandılar. İşletmeciler, Domates 15-20 gündür havalar soğuyunca para eder oldu. Şimdi de ürün yok elimizde. Bu 2-3 yılda bir yaşadığımız mağduriyetler plansızlıktan oluyor. Çiftçi bakıyor bir şey para etmeye başlamış, herkes onu yetiştiriyor. Çiftçileri bilgilendiren yok. Ne kadar ürün yetiştirileceğini ve o ürünlerin pazarını önceden planlayan yok. Bu olduğu sürece bunları periyodik yaşayacağız” dedi. 


 Editör :  Haber Merkezi

Yazdır

Word'e Aktar

Yorum Ekle Tavsiye


 
1 2 3 4 5   Puan Yok  
 Kaynak :  Haber Merkezi

 Kategori  EKONOMİ

432 Kişi Tarafından Okundu.

Yorum ( 1 )   

 Çiftçi

26.12.2012 23:02:57 

  Bu Nasıl Bir Haber?

Cevapla


Yüzsüzlüğünde bu kadarı fazla bu haberi kim yaptıysa gazeteciliğinden şüphe ederim ben... Bütün komşu ülkelerle problemimiz var, birçoğu ile neredeyse savaşın eşiğine geldik bir tek bile dostumuz kalmadı. Komşularımızın tamamı ancak işlerine gelirse ya da mecbur kalırlarsa bizden mal alıyorlar DEMİYORUZ da havalar iyi gittiği için domates para etmedi diyoruz. Geçmiş yıllarda söylenen şu söz kulaklarımda çınlıyor. " Bu sene havalar çok kötü domates para etmedi." Bu sorunu çözmek hükümetin görevi değilmi nereye satarsan sat istersen uganda ya gönder ama üreticinin malı elinde kalmasın kardeşim.


İp Adresi Kayıtlı   

Sayfa  

 Bu Kateoriye Ait Diğer Başlıklar

 
 
 

 

 Reklam

 Duyuru

 Reklam

 Köşe Yazıları

Ramazan Yıldırım

Ramazan Yıldırım ¬
ÜLKEYİ GEREN BİR CUMHURBAŞKANI: TAYYİP ERDOĞAN

Mustafa Kaşıkçı

Mustafa Kaşıkçı ¬
NE İSTEDİLER DE VERMEDİK

Asım Cezayirlioğlu

Asım Cezayirlioğlu ¬
YENİDEN SEÇİMLERE DOĞRU

Mehmet Uçar

Mehmet Uçar ¬
SURİYE SINIRIMIZDA NE Mİ OLUYOR?
 
 Reklam

 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 47
 Bugün : 323
 Dün : 416
 Toplam : 717227
 Ip No : 54.221.28.179
     

 Reklam

 Reklam

 Takvim

Eylül 2015

Pts Sal Çrş Prş Cum Cts Pzr
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
 

 Reklam

 
 Reklam

 Reklam

 Reklam

 Reklam

 Reklam

 Reklam

 Reklam

 Reklam

 Reklam

 Reklam


RESMİ İLAN |SİYASET |EĞİTİM |GÜNCEL |ASAYİŞ |TURİZM |KÜLTÜR-SANAT |SAĞLIK |EKONOMİ |SPOR | Gizlilik Politikası


 

   © Copyright - 2012- Fethiye Haber Merkezi - ANASAYFA - Tüm Hakları Saklıdır. 


Bu sitede

Çilem.Net Haber Yazılımı kullanılmaktadır.