TURİZMCİLERDEN EXİMBANK’TAN KREDİ


FTSO tarafından Eximbank'ın kredi ve desteklerinin anlatılması amacıyla organize edilen toplantı dün FTSO binasında yapıldı.

Toplantıda Eximbank Bölge Müdürü Ferhat Fırat, turizm işletmeleri, seyahat acenteleri ve ihracatçılara "döviz kazandırıcı hizmetler" kapsamında reeskont ve turizm kredileri hakkında bilgi vererek özellikle alacakların sigortalanması konusunun avantajlarını anlattı.

 

İhracatçı firmalara özel avantajlı krediler sunan Türk Eximbank’ın Ege Bölge Müdürü Ferhat Fırat, Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası üyesi turizmci ve ihracatçı firmalara banka kredi ve sigorta hizmetleri hakkında bilgi verdi.

Üyelerinin iş hayatının gelişmesi için çalışmalar yürüten Fethiye Ticaret ve
Sanayi Odası, devlet iştiraki olan ve ihracatçı firmalara destek vermek amacıyla kurulan Türk Eximbank Ege Bölge Müdürü Ferhat Fırat’ın banka kredileri hakkında bilgi verdiği bir toplantı düzenledi. Toplantıya ihracatçı firmaların yanı sıra turizm sektöründe faaliyet gösteren firmalar da katıldı.

 

Toplantının açılış konuşmasını FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Akif Arıcan tarafından yapıldı. Her türlü sorunlarında üyelerinin yanında olduklarının altını çizen Başkan Arıcan, Oda üyelerinin iş geliştirme faaliyetlerine katkı sunmak amacıyla bu toplantının organize edildiğini ve amacına ulaşmasını dilediğini ifade etti.

 

Türk Eximbank Ege Bölge Müdürü Ferhat Fırat, Eximbank'ı tabıtarak başladığı konuşmasında “Türk Eximbank; ihracatın geliştirilmesi, ihraç edilen mal ve hizmetlerin çeşitlendirilmesi, ülkemizin uluslar arası ticaretteki ağırlığının arttırılması, ihracatçılarla yurt dışında faaliyet gösteren müteahhit ve yatırımcılara dış pazarlarda rekabet gücünün arttırılmasına yönelik uygulamaya koyduğu kredi, garanti/teminat programları ile ihracata ve döviz kazandırıcı hizmetlere yönelik destek verme amacı içinde olan ve bu alanda kurumsallaşmış tek resmi destekli ihracat kredi/teşvik kuruluşudur. Türk Eximbank’ın muhtelif kredi/garanti ve sigorta programlarından uygun olanın seçilmesi ve etkin kullanımının ihracata yönelik çalışan firmalar için önem arz ettiğinizi düşünüyoruz. İhracatçılara bankamızca verilen desteği anlatmak üzere bu toplantıyı düzenliyoruz.” dedi.

 

Ferhat Fırat, turizmin de döviz getiren sektörler arasında olması sebebiyle banka desteklerinden yararlanabildiğini ifade etti. yoğun talep gören kredi programlarına sahip olduklarını ifade eden Fırat, firmaları bankaların yüksek faiz oranlarından kurtarmak istediklerini belirtti. Fırat, firmalara kredi kullanımı konusunda alınan kredinin zamanında ödenmesi ve alınan kredi kadar ülkeye döviz getirilmesi şartı konulduğunun altını çizdi.

 

Fırat, turizm şirketlerinin Eximbank’tan kredi kullanabilmesi için A-Grubu seyahat acentesi işletme belgesi, T.C. Ulaştırma Bakanlığı tarafından verilen işletme ruhsatı, turizm işletme belgesi gibi belgelere sahip olması gerektiğini belirtti.

 

Tek yerli sigorta firmasının Eximbank olduğunu söyleyen Ferhat Fırat, Eximbank’ın dünyada ilk 10 sigorta firması arasında olduğu bilgisini verdi. Fırat, satış yapan firmalar adına, alıcı firma hakkında Eximbank tarafından araştırma yapıldığını, sonuca göre sigorta yapıldığını ve ödemenin alıcı firma tarafından zamanında yapılmaması durumunda yüzde 90’nının sigorta tarafından ödendiğini kaydetti. Tarih: 1.10.2015

Fethiye Haber Merkezi - ANASAYFA
http://www.fethiyehabermerkezi.com/