Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv          Rss Listesi

Tarım, Hayvancılık, Seracılık, Gıda İhtisas Fuarı Başladı
   
 Tarım, Hayvancılık, Seracılık, Gıda İhtisas Fuarı Başladı

Tarım, Hayvancılık, Seracılık, Gıda İhtisas Fuarı Başladı
 Yazı Boyutu

 Tarih : 17.4.2015 - 00:18:59 


Kaymakam ÇALIK, 5. Fethiye Tarım, Hayvancılık, Seracılık, Gıda İhtisas Fuarının açılışına katıldı. Türkiye ve yurtdışından 75 firmanın stant açtığı fuarda çiftçilere tarımla ilgili yeni teknolojiler tanıtılacak 5. Fethiye Tarım, Hayvancılık, Seracılık, Gıda İhtisas Fuarı, başladı


Kaymakam ÇALIK, 5. Fethiye Tarım, Hayvancılık, Seracılık, Gıda İhtisas Fuarının açılışına katıldı. Türkiye ve yurtdışından 75 firmanın stant açtığı fuarda çiftçilere tarımla ilgili yeni teknolojiler tanıtılacak 5. Fethiye Tarım, Hayvancılık, Seracılık, Gıda İhtisas Fuarı, başladı.

Marmaris Fuarcılık Organizasyon (MARFO) tarafından organize edilen fuarda, Türkiye ve yurtdışından 75 firma stant açtı.  Fethiye Ziraat Odasının destek verdiği öğrenildi. Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık, Seydikemer Kaymakamı Mumamer Köken Fethiye Garnizon Komutanı Jandarma Binbaşı Faruk Akıncı, Fethiye İlçe Emniyet Müdürü Hakan Aşık, İl Tarım Müdürü Nazif Ekici, Fethiye İlçe Tarım Müdürü Şaban Sarıkaya, Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit'in açılışını gerçekleştirdiği fuarın 4 gün açık kalacağı bildirildi. Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık ve Seydikemer Kaymakamı Muammer Köken diğer yetkililer ile birlikte fuardaki tüm stantları gezerek ilgililerden bilgi aldılar. Fuarda organik tarım ürünleri tohum ve fidelerin yanı sıra son teknoloji ile geliştirilen tarım ekipmanları ve değişik fide çeşitleri koruma amaçlı ilaç bayileri stantlarıyla çeşitli gıda ürünleri stantları vatandaşlar tarafından ilgiyle karşılandı. Örtü altı domates yetiştiriciliğinde önemli bir görev üstlenen arı çeşitleri de fuarda en fazla ilgi gören stantlardı. Fuarın açılışında konuşan fuar organizasyon yetkilisi Volkan Gülcan uluslararası ve ulusal çapta 75 firmanın stant açtığını söyledi. Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit ise fuarlar üretimin artması için en önemli organizasyonlar olduğunu söyleyerek Fethiye'nin tarım kenti olduğunu bu fuarlarla çiftçilere teknolojinin son ürünlerini tanıştırdıklarını söyledi.

Muğla İl Tarım Müdürü Nazif Ekici'de Muğla'nın Antalya'dan sonra örtü alto domates üretiminde ikinci sırada bulunduğunu 2014 yılında 465 bin ton domates üretildiğini Muğla'nın en yoğun sera alnın Fethiye ve Seydikemer ilçelerinde bulunduğunu bu iki ilçede 2014 yılında 370 bin ton domates üretildiğini üçte birinin ise ihraç edildiğini söyledi. Nazif Ekici Muğla'nın 2002 yılında yaş meyve sebze ihracatı 40 bin ton iken 2014 yılında 6 kat artarak 238 bin tona ulaştığını 2015 yılı ilk 3 ayında sadece Fethiye'den ihracatımız 69 bin ton olarak gerçekleşmiştir. Rakamlardan da anlaşıldığı gibi Muğla ve ilçelerinde üretilen ürünlerin üretim ve kalite değerleri oldukça yüksek olup gerek ülkemiz iç tüketimi, gerekse ihracatlarının her yıl artıyor olması ülke ekonomisine önemli katkılar sağlamaktadır dedi. Ekici Muğla ve ilçelerinin bal, çam balı, balmumu ve deniz kültür balıkçılığı üretiminde Türkiye'de lider olduğunu badem, nar örtü altı domates üretimiyle ikinci yağlık zeytin, susam, limon ve kekik üretiminde üçüncü büyük üretim potansiyeline sahip olduğunu narenciye üretiminde de ege bölgesinin en büyük üretim potansiyeline sahip olduğunu sözlerine ekledi.

Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık'ta tarım fuarı açılışında yaptığı konuşmada, Fethiye ekonomisinin yüzde 40'ının tarıma dayalı olduğunu Seydikemer ve Kaş'ta üretilen ürünlerinde pazarlamasının Fethiye'den gerçekleştirildiğini söyledi. Verimli şekilde üretilen ürünlerin ihraç edilememesi halinde elde kaldığını ve sıkıntı yarattığını söyleyen Kaymakam Ekrem Çalık "Bu nedenle öncelikle üretici birliği oluşturulmalı ikinci olarak ta bu yetiştirilen ürünlerin değerlendirilebileceği organize gıda ihtisas alanı oluşturulmalı. Bölgedeki tarımsal ürünler yine bu bölgede işlenebilmeli. Üretilen ürünleri markalaştırıp daha fazla ücretle satılmasını sağlayabilmeli, bölgemiz bal üretiminde Türkiye'de birinci olmasına rağmen tezgahlarda başka ürünleri görüyoruz öncelikle kendi ürünlerimizi markalaştırabilmeliyiz" dedi. Konuşmaların ardından fuarın açılışı Kaymakam Çalık ve diğer katılımcılar tarafından yapıldı. Fuar, 18 Nisan'a kadar açık kalacak.
 Editör :  Haber Merkezi

Yazdır

Word'e Aktar

Yorum Ekle Tavsiye
 
1 2 3 4 5   Puan Yok  
 Kaynak :  Ramazan COŞKUN

 Kategori  EKONOMİ

1660 Kişi Tarafından Okundu.

Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Kateoriye Ait Diğer Başlıklar

 
 
 

 

 Reklam

 Duyuru

 Reklam

 Köşe Yazıları

Ramazan Yıldırım

Ramazan Yıldırım ¬
ÜLKEYİ GEREN BİR CUMHURBAŞKANI: TAYYİP ERDOĞAN

Asım Cezayirlioğlu

Asım Cezayirlioğlu ¬
TÜRKİYE'DE "KUTUPLAŞMA"

Mehmet Uçar

Mehmet Uçar ¬
SURİYE SINIRIMIZDA NE Mİ OLUYOR?

Mesut Koç

Mesut Koç ¬
TERÖR VE BÖLGENİN AKIBETİ
 
 Reklam

 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 15
 Bugün : 524
 Dün : 577
 Toplam : 1277187
 Ip No : 52.23.234.7
     

 Reklam

 Reklam

 Takvim

Mayıs 2019

Pts Sal Çrş Prş Cum Cts Pzr
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
 

 Reklam

 
 Reklam

 Reklam

 Reklam

 Reklam

 Reklam

 Reklam

 Reklam

 Reklam

 Reklam

 Reklam


RESMİ İLAN |SİYASET |EĞİTİM |GÜNCEL |ASAYİŞ |TURİZM |KÜLTÜR-SANAT |SAĞLIK |EKONOMİ |SPOR | Gizlilik Politikası


 

   © Copyright - 2012- Fethiye Haber Merkezi - ANASAYFA - Tüm Hakları Saklıdır. 


Bu sitede

Çilem.Net Haber Yazılımı kullanılmaktadır.