Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv          Rss Listesi

Babadağ’da Yönerge İhlali Gerginliği
   
 Babadağ’da Yönerge İhlali Gerginliği

Babadağ’da Yönerge İhlali Gerginliği
 Yazı Boyutu

 Tarih : 11.7.2015 - 23:36:10 


Babadağ'da 'yönerge ihlali' gerginliği Fethiye'deki ünlü yamaç paraşütü merkezi Babadağ'da bazı yamaç paraşütü pilotlarını günlük 5 uçuşla sınırlayan Fethiye Babadağ Yamaç Paraşütü Uçuş Yönergesi'ni ihlal etmesi, pilotlar arasında gerginliğe neden oldu.


Babadağ'da 'yönerge ihlali' gerginliği Fethiye'deki ünlü yamaç paraşütü merkezi Babadağ'da bazı yamaç paraşütü pilotlarını günlük 5 uçuşla sınırlayan Fethiye Babadağ Yamaç Paraşütü Uçuş Yönergesi'ni ihlal etmesi, pilotlar arasında gerginliğe neden oldu.

Fethiye'deki ünlü yamaç paraşütü merkezi Babadağ'da bazı yamaç paraşütü pilotlarını günlük 5 uçuşla sınırlayan Fethiye Babadağ Yamaç Paraşütü Uçuş Yönergesi'ni ihlal etmesi, pilotlar arasında gerginliğe neden oldu. Ticari uçuş yapan bazı pilotların yönergeyi ihlal ettiğini tespit ettiklerini anlatan Ölüdeniz Yamaç Paraşütü Pilot Kooperatifi Başkanı Celal Yıldız, ihlaller sürerse kazaların kaçınılmaz olduğunu söyledi. Ölüdeniz Mahallesi'ndeki ünlü yamaç paraşütü merkezi Babadağ'da, artan yamaç paraşütü kazalarının önüne geçilmesi için 2011 yılında Fethiye Babadağ Yamaç Paraşütü Uçuş Yönergesi hazırlandı. Türk Hava Kurumu görevlileri, yamaç paraşütü şirketi temsilcileri ve yamaç paraşütü pilotlarının onayıyla hazırlanan yönerge, uçuş faaliyetlerini yeniden düzenleyerek 1965 rakımlı Babadağ'da kuralsızlığın önüne geçti. Özellikle ticari tandem (ikili) atlayış yapan pilotların uçuş kurallarını düzenleyen yönerge, kötü hava koşullarında paraşütlerin Babadağ'dan havalanmasını engelledi. Kasksız, sertifikasız ve sigortasız uçuşları durduran yönerge, pilotların günlük uçuş sayısını da 5 ile sınırladı.

Yönergenin uygulanmaya başlaması ardından Babadağ'da görülen yamaç paraşütü kazalarında büyük düşüş kaydedildi. İkili atlayışlarda ölümlü kaza sayısı yok denecek kadar azalırken, uçuşların 5 ile sınırlandırması Babadağ zirvesindeki 1700, 1800 ve 1900 metre pistlerinde de kargaşayı önledi. Babadağ'da bazı paraşüt firmalarına bağlı pilotların Fethiye Babadağ Yamaç Paraşütü Uçuş Yönergesi'ni ihlal ettiği iddiası pilotlar arasında gerginliğe neden oldu. Babadağ'ın zirvesindeki 1700 metre pistinde dün akşam saatlerinde turistlerin gözü önünde yaşanan gerginlik güçlükle sakinleştirildi. Bir grup paraşüt pilotunun yönergeyi ihlal eden firmaların pilotlarına tepki göstermesiyle başlayan gerginliğin ardından açıklama yapan Ölüdeniz Yamaç Paraşütü Pilot Kooperatifi Başkanı Celal Yıldız, yönergeyi ihlal eden firmalara tepki gösterdi. Yıldız, uçuş sayısının 5 ile sınırlandırılmasına karşın, bazı firmalara bağlı pilotların, günde 6- 7 kez uçtuğunu tespit ettiklerini söyledi. Günde 5'den fazla uçuşun paraşüt kazalarını beraberinde getirdiğini belirten Yıldız, şöyle dedi: "Geçen yıllarda uçuş sınırlaması yoktu. 6-7 uçuş yapan pilot arkadaşımız kaza yaşamıştı. Sıcak ve aşırı yorgunluktan dolayı pilotun konsantrasyonu dağılınca kaza kaçınılmaz oluyor. Biz de bu uçuşları 2011 yılında 5 ile sınırladık. Babadağ'da kaza sayısı yok denecek kadar azaldı. Ancak bugün bazı firmalara bağlı pilotların 6- 7 kez uçtuğunu tespit ettik. Yönergede bu ihlalin cezai yaptırımı var. İlk seferinde 3 gün, ikinci seferinde 7 gün, üçüncü seferinde ise 6 ay uçuş yasağı konulması gerekiyor.

Babadağ'da denetim mekanizmasının yeniden hayata geçirilmesi gerektiğini vurgulayan Yıldız, fazla uçuş yapan pilotların tespit edilmesini istedi. Babadağ'ın işletmesini yürüten Fethiye Güç Birliği şirketinin konudan haberdar olması gerektiğini kaydeden Yıldız, "Uçuş sayısı artıyor diye mi ses çıkarmıyorlar bilmiyoruz. Babadağ'da bir kaza yaşanırsa uçuş sayısı yüzde 50 düşer. Kurallar kazaların önüne geçilmesi için konuldu ve başarılı da oldu. Şimdi neden eskiye dönülmeye çalışılıyor? Yönergenin iptal edileceğine ilişkin de duyumlar aldık. Muğla Valiliği'nden randevu istedik. 150 pilot gidip görüşeceğiz" diye konuştu.

Fethiye Babadağ Yamaç Paraşütü Uçuş Yönergesi'nin 8'inci bölümünde yer alan yaptırımlara göre, günlük 5 uçuş limitini aşan pilot ilk seferinde 3 gün süreyle uçuştan men ediliyor. 15 gün süre içinde uçuş limitini tekrar aşan pilot bu kez 7 gün uçuştan men ediliyor ve çalıştığı firma yazılı olarak uyarılıyor. Yazılı uyarıyı dikkate almayan pilot, tekrar 1 gün içinde 5 seferden fazla uçarsa İlçe Sportif Turizm Kurulu'na rapor ediliyor ve kurul kararına kadar pilotun uçuşları durduruluyor.
 Editör :  Haber Merkezi

Yazdır

Word'e Aktar

Yorum Ekle Tavsiye
 
1 2 3 4 5   Puan Yok  
 Kaynak :  Haber Merkezi

 Kategori  TURİZM

3442 Kişi Tarafından Okundu.

Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Kateoriye Ait Diğer Başlıklar

 
 
 

 

 Reklam

 Duyuru

 Reklam

 Köşe Yazıları

Ramazan Yıldırım

Ramazan Yıldırım ¬
ÜLKEYİ GEREN BİR CUMHURBAŞKANI: TAYYİP ERDOĞAN

Asım Cezayirlioğlu

Asım Cezayirlioğlu ¬
TÜRKİYE'DE "KUTUPLAŞMA"

Mehmet Uçar

Mehmet Uçar ¬
SURİYE SINIRIMIZDA NE Mİ OLUYOR?

Mesut Koç

Mesut Koç ¬
TERÖR VE BÖLGENİN AKIBETİ
 
 Reklam

 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 12
 Bugün : 368
 Dün : 628
 Toplam : 1301783
 Ip No : 184.72.212.254
     

 Reklam

 Reklam

 Takvim

Haziran 2019

Pts Sal Çrş Prş Cum Cts Pzr
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
 

 Reklam

 
 Reklam

 Reklam

 Reklam

 Reklam

 Reklam

 Reklam

 Reklam

 Reklam

 Reklam

 Reklam


RESMİ İLAN |SİYASET |EĞİTİM |GÜNCEL |ASAYİŞ |TURİZM |KÜLTÜR-SANAT |SAĞLIK |EKONOMİ |SPOR | Gizlilik Politikası


 

   © Copyright - 2012- Fethiye Haber Merkezi - ANASAYFA - Tüm Hakları Saklıdır. 


Bu sitede

Çilem.Net Haber Yazılımı kullanılmaktadır.