Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv          Rss Listesi

META AY, TURİZM SEZONUNU DEĞERLENDİRDİ
   
 META AY, TURİZM SEZONUNU DEĞERLENDİRDİ

META AY, TURİZM SEZONUNU DEĞERLENDİRDİ
 Yazı Boyutu

 Tarih : 1.10.2015 - 11:43:11 


“12 Ay Turizm İstiyoruz Demekle, Kış Turizmi Olmuyor”


Çalış Der Başkanı Mete Ay turizm sezonunu değerlendirdi. Çalış Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı Mete Ay gazetemiz muhabirinin sorularına cevap verdi. 9 günlük Kurban bayramı tatilini de; değerlendiren Mete Ay 2016 yılı için umut vermedi. Seçimlerden sonra bir an önce hükümetin kurulması gerektiğini vurgulayan Mete Ay; sadece fuarlara gitmekte artık turizm olmuyor, dedi…

 

“9 GÜNLÜK KURBAN BAYRAMI TATİLİ ÇALIŞ’TA NASIL GEÇTİ ?”

Gazetemiz muhabirinin sorularını yanıtlayan Çalış Der başkanı Mete Ay yapmış olduğu açıklamada “Okulların açılış tarihinin uzatılması ile Kurban bayramı tatilinin turizm sektörü için kazandırılması sayesinde yabancılardan boş kalan yerlerimiz; yerli turistler tarafından dolduruldu. Muhteşem bir bayram yoğunluğu yaşamasak da; bir çok esnafımız bundan sebeplendi ve nasiplendi. Tabiî ki Çalış ve Fethiye adına seviniyoruz. Ancak görüntüye baktığımızda ve 2016 yılını düşündüğümüzde çok güzel sinyaller gelmiyor. İyi gelmeyen sinyaller konusunda tabiî ki bir şeyler yapmak lazım. Sadece fuarlara gitmekte yetmiyor. Bu konularla ilgili olarak otellerin ve bölgenin  değerlerinin pazarlanması açısından hem yatırımlar hem de plan ve programlar yapmak gerekiyor. Tabiî ki her şey bu bölgeye de bağlı değil. Geçen sene ve sezon başında ülkemize gelmek isteyen bütün turistleri özellikle İngiltere, Almanya, Danimarka ve İskandinav ülkeleri; İspanya’ya ve Yunanistan’a yönlendirdiler. Belki kendilerine göre ve Avrupa topluluğu olarak haklı olabilirler. Biz bu sezon yabancı pazarından Rus turistler de dahil olmak üzere istediğimiz nasibi alamadık. Yerli pazarımız ise gayet güzeldi. Yerlilerin standartları da gayet güzel değişiyor ve bizi de artık revizyon yapmaya zorluyorlar. Biz kendi bölgemiz açısından yatırım yapmak için doğru bir talep olmamasına rağmen standartları ve kaliteyi yükseltmek adına bölgemizde bir çok otel ve tesis; revizyonlar ve yenilikler yapmaktadır. Amacımız tabiî ki hem para hem de ülkemize döviz kazandırmak. Bir an önce seçimden sonra hükümetin kurularak; belki de Türkiye’nin en şansız turizm ilçesi Fethiye olarak hükümetten gelen plan ve programlarla ufkumuzu değiştirebiliriz. Denizimiz, güneşimiz, alternatif turizmimiz, sportif faaliyetlerimiz tabiî ki var. Fakat kültür ve turizmin  ayrı olması turizm açısından pozitif olacağını düşünmekteyim. Artık günü kurtarma politikası değil gelecek için ne yapılabilir, riskleri ile beraber neler yapabiliriz konularını masaya yatırıp, doğru politikalar yapılması gerektiğini düşünmekteyim” dedi…

 

“SON İKİ YILDIR UZAK DOĞUDAN GELEN TURİSTLER ÇOĞALDI.  BU  BOŞLUK ASYALI TURİST İLE DOLDURULABİLİR Mİ?”

Çalış Der başkanı Mete Ay yapmış olduğu açıklamada “Çin ve Japon turistler ile Rus turistin gelmemesi ile sonuçlanan bu boşluğun doldurulması çok zor bir durum. Çin turist ile bu boşluğun doldurulması gerçekten çok zor bir olay. Çin’den özellikle Eylül ayı sonunda çok turist gelmektedir.  Zannedersem Eylül ayında Çinlilerin bayramları var. Çin turistin en sevdiği şeyler; yamaç paraşütü ile atlamak, İstanbul’daki Türkiye’deki önemli tarihi yerleri ziyaret etmek, Antalya ve  Pamukkale’yi ziyaret etmek ve Kapadokya’ya gidip Peri bacalarını görmek ve balon turu yapmak gibi aktiviteler geliyor. Çinli turistler; çok hareketli bir turist gurubu olmaktadır. Her şeyi görmek ve incelemek amacındalar, çok hareketli bir tatil anlayışları bulunmaktadır. Güzel para harcıyorlar. Babadağ’ın ve yamaç paraşütünün bölgemizde olması Çin turisti Fethiye’ye çekmektedir. Bir söylenti var. Kışın çok sayıda gelecekler şeklinde diye. Çinli turist kışın da gelebilir. Onlarda mevsimsel bir anlayış hakim değil. Şu anda; Fethiye’deki Çin turistin fazlalığı bayramları olduğu içindir ve bu kalabalık 10 gün kadar daha sürecektir. Tabi bu Fethiye ve turizm için artı bir olay olmaktadır. Gelecekte de bölgemizde; Çinli turist sayısının artacağına inanmaktayım” dedi.

 

“KIŞIN FETHİYE’DE TURİZM AÇISINDAN BİR HAREKETLİLİK OLABİLİR Mİ?”

Çalış Der Başkanı Mete Ay yapmış olduğu açıklamada “12 Ay turizm istiyoruz demekle, kış turizmi olmuyor. Turizm işletmelerinin yatırım yapması gerekiyor. Son 5 yıldır hep kış turizmini konuşuyoruz ve bununla ilgili bir adım atamıyoruz. Bana göre kış turizmine geçmede en önemli konu ısınma konusudur. Klimalar, elektrikli ısıtıcılar ile veya  restoranlarda ateş yakarak bu konaklamadaki ısınma sorunu çözemeyiz. Bir kış turizmi oteli kalitesinde hizmet vermeliyiz ki; kış turizminden bahsedebilelim. Zamanla otel sahipleri tarafından bu yatırımların da gerçekleşeceğine inanıyorum” dedi.

 

“EKİM AYINDA ÇALIŞ’TA BİR ETKİNLİK YAPILACAK MI?”

Gazetemiz muhabirinin sorularını yanıtlayan Çalış Der Mete Ay yapmış olduğu açıklamada “Ekim ayı içersinde Çalış’ta tenis turnuvamız gerçekleşecek ve Türkiye’nin bir çok ilinden sporcular, ekipleriyle ve aileleriyle birlikte gelecekler. Bu tenis turnuvasına Çalış olarak ev sahipliği yapacağız. Çalış’ta sezon sonuna  doğru güzel bir konser planlamıştık fakat Şehit olan askerlerimiz ve Polislerimiz nedeniyle bu etkinlikten vazgeçtik. Ülkenin doğusunda yaşanan olaylar ve şehitlerimiz varken ülkenin batısının eğlence yapması şık olmaz. Bu nedenle iptal ettik. Doğrusunu yaptığımızı düşünüyoruz. Ekim ayının bu şekilde rölantide geçeceğine inanıyorum” dedi.(Haber/foto-Gökhan Ayyıldız)
 Editör :  Haber Merkezi

Yazdır

Word'e Aktar

Yorum Ekle Tavsiye
 
1 2 3 4 5   Bu Habere Toplam 5 Puan Verildi
 Kaynak :  Haber Merkezi

 Kategori  TURİZM

30471 Kişi Tarafından Okundu.

Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Kateoriye Ait Diğer Başlıklar

 
 
 

 

 Reklam

 Duyuru

 Reklam

 Köşe Yazıları

Ramazan Yıldırım

Ramazan Yıldırım ¬
ÜLKEYİ GEREN BİR CUMHURBAŞKANI: TAYYİP ERDOĞAN

Asım Cezayirlioğlu

Asım Cezayirlioğlu ¬
TÜRKİYE'DE "KUTUPLAŞMA"

Mehmet Uçar

Mehmet Uçar ¬
SURİYE SINIRIMIZDA NE Mİ OLUYOR?

Mesut Koç

Mesut Koç ¬
TERÖR VE BÖLGENİN AKIBETİ
 
 Reklam

 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 3
 Bugün : 131
 Dün : 324
 Toplam : 2011134
 Ip No : 3.226.72.194
     

 Reklam

 Reklam

 Takvim

Temmuz 2024

Pts Sal Çrş Prş Cum Cts Pzr
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
 

 Reklam

 
 Reklam

 Reklam

 Reklam

 Reklam

 Reklam

 Reklam

 Reklam

 Reklam

 Reklam

 Reklam


RESMİ İLAN |SİYASET |EĞİTİM |GÜNCEL |ASAYİŞ |TURİZM |KÜLTÜR-SANAT |SAĞLIK |EKONOMİ |SPOR | Gizlilik Politikası


 

   © Copyright - 2012- Fethiye Haber Merkezi - ANASAYFA - Tüm Hakları Saklıdır. 


Bu sitede

Çilem.Net Haber Yazılımı kullanılmaktadır.