Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv          Rss Listesi

SEYDİKEMER’DE PATATES HASADI ETKİNLİĞİ
   
 SEYDİKEMER’DE PATATES HASADI ETKİNLİĞİ

SEYDİKEMER’DE PATATES HASADI ETKİNLİĞİ
 Yazı Boyutu

 Tarih : 4.10.2015 - 17:50:15 


Muğla İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğünce “Tütün Tarımına natif” ve katma değeri yüksek sebze üretim projesi kapsamında patates tarımının yaygınlaştırılması çalışmaları yapılmakta.


Muğla İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğünce “Tütün Tarımına Alternatif” ve katma değeri yüksek sebze üretim projesi kapsamında patates  tarımının  yaygınlaştırılması çalışmaları yapılmakta. Bu kapsamda Seydikemer’de patates üretimini arttırmak amacıyla tarla günü etkinliği düzenlenerek Doğanlar mahallesinde yoğun katılımla gerçekleşti…

 

 

Muğla çiftçilerinin gelir seviyelerini arttırmak, tüketicilerimizin de kaliteli gıda tüketimlerini sağlamak ve ürün çeşitliliğini artırmak amacıyla 3 yıldır sürdürülen çalışmalar sonuç vermeye başladı. Bu çalışmalardan bazılarının yürütüldüğü Seydikemer İlçesi Doğanlar Mahallesinde üretici Ali Özdemir ile Nazif Yalçın’ın tarlalarında yapılan çalışmalar sonucunda üreticilere yönelik patates tarla günü düzenlendi. Tarla gününe Seydikemer Kaymakamı Muammer Köken, Muğla Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Salih Tufan, Seydikemer Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Turhan, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Nazif Ekici, Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsünden Dr. Gün Kırcalıoğlu ve Dr. Çiğdem Kaya, İlçe ve Şube Müdürleri ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve teknik personelin yanı sıra bir çok çiftçi katıldı. Muğla İl Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdürlüğü Müdürü Nazif Ekici yaptığı konuşmada “Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsüne verdiği teknik destek için teşekkür ediyoruz. Çalışmalarımız hızla devam edecek.2015 yılında 12 çeşit patates denememiz Bodrum İlçemiz hariç tüm bölgelerimizde 100 üretici ile denenen çeşitler çiftçilerimiz ve tüketicilerimiz tarafından verimlerinin yüksekliği, tadı, aroması, hastalık ve zararlılara dayanıklılığı ile çok beğenilmiştir. Bazı çeşitler sahil ve 1000 metreye kadar olan yüksekliklerde iyi verim verdiği, Bazı çeşitlerinde 600 ve 1500 metre rakımlarda çok verimli olduğu görülmektedir.. Sahil bölgelerimizde 4-5 ton yüksek kesimlerde ise 6-8 ton verim alınmaktadır. İlimizdeki patates üretim çalışmalarında alınan verimler Türkiye ortalamasının çok üzerinde gerçekleşmektedir.”dedi. Seydikemer Kaymakamı Muammer Köken ise yaptığı konuşmada “Bir marka değeri olan Bekçiler yöresi patatesinin  Muğla ve cevre illerde çok bilindiğini, bir marka değeri olduğunu bu nedenle Bekçiler patatesinin kalitesinin korunması gerektiğini, pazarlama ve depolama sorunları için kooperatifleşmeye ihtiyaç var” dedi.Yoğun ilgi olan törende ikramlar yapıldı ve çeşitli basılı yayınlar dağıtıldı. Patates tarlasında yapılan sembolik hasattan sonra patates üreticilerine dağıtılacak tohumlar ve patates tarımı hakkında teknik bilgiler verilerek üreticilerin soruları cevaplandırıldı.(haber/Gökhan Ayyıldız-foto Seydikemer kaymakamlığı)
 Editör :  Haber Merkezi

Yazdır

Word'e Aktar

Yorum Ekle Tavsiye
 
1 2 3 4 5   Puan Yok  
 Kaynak :  Haber Merkezi

 Kategori  GÜNCEL

2852 Kişi Tarafından Okundu.

Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Kateoriye Ait Diğer Başlıklar

 
 
 

 

 Reklam

 Duyuru

 Reklam

 Köşe Yazıları

Ramazan Yıldırım

Ramazan Yıldırım ¬
ÜLKEYİ GEREN BİR CUMHURBAŞKANI: TAYYİP ERDOĞAN

Asım Cezayirlioğlu

Asım Cezayirlioğlu ¬
TÜRKİYE'DE "KUTUPLAŞMA"

Mehmet Uçar

Mehmet Uçar ¬
SURİYE SINIRIMIZDA NE Mİ OLUYOR?

Mesut Koç

Mesut Koç ¬
TERÖR VE BÖLGENİN AKIBETİ
 
 Reklam

 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 17
 Bugün : 698
 Dün : 729
 Toplam : 1392120
 Ip No : 34.204.203.142
     

 Reklam

 Reklam

 Takvim

Kasım 2019

Pts Sal Çrş Prş Cum Cts Pzr
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
 

 Reklam

 
 Reklam

 Reklam

 Reklam

 Reklam

 Reklam

 Reklam

 Reklam

 Reklam

 Reklam

 Reklam


RESMİ İLAN |SİYASET |EĞİTİM |GÜNCEL |ASAYİŞ |TURİZM |KÜLTÜR-SANAT |SAĞLIK |EKONOMİ |SPOR | Gizlilik Politikası


 

   © Copyright - 2012- Fethiye Haber Merkezi - ANASAYFA - Tüm Hakları Saklıdır. 


Bu sitede

Çilem.Net Haber Yazılımı kullanılmaktadır.